CORONAVIRUS | Trafic ilegal de teste COVID-19 descoperit de polițiști

CORONAVIRUS | Trafic ilegal de teste COVID-19 descoperit de polițiști
Un bărbat care vindea ilegal teste de coronavirus este cercetat de polițiști
Polițiștii au descoperit un bărbat care vindea pe internet teste pentru depistarea noului coronavirus. În urma anchetei s-a descopeirt că el a introdus în țară produsele, iar la vamă a prezentat o declarație de conformitate în cuprinsul căreia este trecut un alt produs farmaceutic. Astfel polițiștii au luat în calcul fie că pentru testele importate a fost folosită o declarație de conformitate falsă, fie este vândut alt produs decât ceea ce este prezentat.
„În baza informațiilor furnizate de Agenţia Naţională a Medicamentului, a rezultat că la data respectivă, produsul respectiv nu putea fi introdus pe piață în mod legal. Au fost ridicate de la autoritatea vamală peste 2500 de teste, urmând a se stabili dacă produsul poate fi comercializat pe teritoriul României”, arată Poliția Capitalei într-un comunicat.
Polițiștii au deschis un dosar penal sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Sectorului 3, pentru infracțiunea de folosirea la autoritatea vamală, a documentelor vamale de transport sau comerciale care se referă la alte mărfuri sau bunuri decât cele prezentate în vamă. Urmează ca ancheta să stabilească ce fel de produse erau cele comercializate.
Citește și:
- 19:01 - Schimbare majoră în Codul de procedură civilă. Executarea silită se va încuviința în maximum 7 zile
- 16:50 - Fostul șef al IPJ Cluj, condamnat definitiv. Ce sentință au dat judecătorii în dosarul care a zguduit Poliția Română
- 16:36 - Raportul EPPO pe România. Cât de eficiente sunt, de fapt, anchetele Codruței Kövesi?
- 10:52 - CCR analizează pe 24 iunie modificările aduse procedurii de cameră preliminară
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din Justitie și pe Google News













