Fost ministru al Justiției din Coreea de Sud, condamnat la 25 de ani de închisoare

Justiție
Scris de Realitatea din Justitie Publicat: 22 iun. 2026, 11:57
Un tribunal din Seul l-a condamnat luni pe fostul ministru sud-coreean al Justiției, Park Sung-jae, la 25 de ani de închisoare pentru implicarea sa în criza legii marțiale din decembrie 2024. Potrivit agenției Yonhap, instanța a stabilit că acesta a avut un rol activ într-o tentativă de „insurecție” împotriva ordinii constituționale.
Citește și
- 11:50Keir Starmer și-a anunțat demisia din funcția de prim-ministru și lider al Partidului Laburist
- 11:24Captură record de droguri în Australia: Poliția a confiscat 2,7 tone de cocaină dintr-un sistem de buncăre subterane
- 10:47Realitatea Medicală cu Nicole Păcuraru: Explicația medicală a somnolenței de după masă
- 09:08Acte necesare pentru ieșirea din țară cu copii minori. Tot ce trebuie să știe părinții
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din Justitie și pe Google News


























