Zi decisivă în dosarul lui Călin Georgescu: instanța urmează să se pronunțe dacă va fi trimis în judecată

Zi decisivă în dosarul lui Călin Georgescu: instanța urmează să se pronunțe dacă va fi trimis în judecată
Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Va afla dacă va fi sau nu trimis în judecată.
Zi decisivă pentru Călin Georgescu! Va afla dacă va fi sau nu trimis în judecată. Magistrații de la Tribunalul București urmează să se pronunțe în dosarul în care președintele interzis este acuzat de propagandă legionară. Completul de judecată nu a putut ajunge la o înțelegere, iar avocații lui Călin Georgescu susțin că nu există probe solide la dosar.
Astăzi, la ora 11:00, se reia ședința de judecată la Tribunalul București în dosarul lui Călin Georgescu, în care este acuzat de propagandă legionară. Asta după ce a fost declanșată procedura specială din cauza neînțelegerilor din completul de judecată de doi magistrați. Respectiv, unul dintre ei a vrut să trimită dosarul înapoi la Parchet, în timp ce cel de-al doilea judecător a hotărât că ar vrea să înceapă judecata pe fond.
Ei bine, mâine va avea loc această ședință cu un complet de divergență format din trei judecători, și asta pentru ca balanța să poată fi înclinată. Asta înseamnă că se vor relua toate documentele, toate acuzațiile formulate împotriva lui Călin Georgescu și inclusiv ce spune apărarea, iar apoi să se poată ajunge la o soluție definitivă.
Citește și:
- 16:34 - Democrații cer compensații după anularea tarifelor lui Donald Trump: până la 1.700 de dolari pentru fiecare familie
- 11:09 - AEP a sesizat Parchetul în cazul campaniei lui Nicușor Dan: sunt suspiciuni privind cheltuieli electorale de peste 870.000 lei
- 10:09 - Nicușor Dan a promulgat legea pensiilor speciale. Cum a motivat această decizie
- 13:43 - România consolidează dialogul transatlantic pentru predictibilitate legislativă și investiții strategice în domeniul tehnologiilor emergente
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din Justitie și pe Google News










