Alertă la Penitenciarul Deva, după ce un deținut a fost confirmat cu COVID-19

unnamed
Un deținut încarcerat la Penitenciarul Deva a ieșit pozitiv la testul pentru coronavirus, potrivit Administrației Naționale a Penitenciarelor. Bărbatul va fi retestat, pentru confirmarea rezultatului.
El este asimptomatic și, de când a ajuns la închisoarea din Deva, a stat separat de restul deținuților.
”Polițiștii de penitenciare care au interacționat cu persoana privată de libertate confirmată au purtat, permanent, echipament de protecție (mască, mănuși). Preventiv, se intensifică activitățile de dezinfectare a spațiilor. La momentul prezentei, ancheta epidemiologică este în curs”, a transmis Administrația Națională a Penitenciarelor.
Este al doilea caz de infectare în rândul unui condamnat. Primul deținut cu coronavirus s-a vindecat la scurt timp după ce a fost confirmat.
Foto: ANP
Citește și:
- 10:02 - Doi bărbați din București, arestați preventiv pentru camătă
- 18:47 - Președintele CEDO, vizită istorică la Înalta Curte de Casație și Justiție
- 10:09 - Se fac calcule pentru ca USR să preia Ministerul Justiției. Noul nume vehiculat - SURSE
- 10:22 - Victor Alistar, purtător de cuvânt al ÎCCJ: Guvernul nu a prevăzut în buget sumele obligatorii stabilite prin hotărâri judecătorești pentru sistemul de justiție
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din Justitie și pe Google News













