Actualitate· 1 min citire

Preşedintele Partidului Ecologist Român, Dănuţ Pop, audiat la DNA

9 nov. 2022, 09:39
Actualizat: 9 nov. 2022, 09:39

Dănuț Pop, a ajuns miercuri dimineața în fața procurorilor DNA. El este audiat într-un dosar în care ar fi suspectat de trafic de influență

Preşedintele Partidului Ecologist Român, Dănuţ Pop, este audiat, miercuri, la sediul central al Direcţiei Naţionale Anticorupţie (DNA) într-un dosar de corupţie, potrivit unor surse judiciare.

Președintele Partidului Ecologist (PER), Dănuț Pop, a ajuns miercuri dimineața în fața procurorilor DNA. El este audiat într-un dosar în care ar fi suspectat de trafic de influență.

Anchetatorii nu au oferit momentan mai multe detalii despre ancheta care îl vizează pe liderul PER. Nici Dănuț Pop nu a făcut nicio declarație cu privire la citarea sa la DNA.

Potrivit surselor, politicianul ar fi solicitat de la o persoană o sumă de bani pentru a-și exercita influența asupra unui parlamentar, astfel încât acesta să-i ofere postul de consilier. La vila liderului PER ar fi avut loc și percheziții miercuri dimineața.

Dănuț Pop se află în fruntea Partidului Ecologist încă din 2007. Formațiunea nu a reușit să treacă pragul electoral la alegerile parlamentare din 2020.


Sursa: Realitatea din Justitie

Mai multe articole despre

Urmărește știrile Realitatea din Justitie și pe Google News

Mai multe știri din Actualitate