Noi reguli pentru proprietarii care închiriază camere și apartamente în regim hotelier

Închiriere
Noi reguli pentru proprietarii care închiriază turiștilor camere sau apartamente. Practic, de acum, proprietarii trebuie să aibă case de marcat și să emită bon fiscal pentru turiști, indiferent dacă închiriază pentru una sau două nopți, ori pentru perioade mai lungi.
Începând cu luna mai, proprietarii care închiriază turiștiilor case, apartamente sau camere în regim hotelier trebuie să respecte reguli noi asemănătoare celor din hoteluri.
Mai exact sunt obligați să aibă casă de marcat și să ofere bon fiscal pentru fiecare cazare indiferent dacă turistul stă o noapte sau mai multe zile.
Schimbările vin după un regulament european care cere o evidență mai clară a locuințelor închiriate către turiști. Astfel proprietățile vor trebui înregistrate oficial și vor primi un număr unic de identificars.
În plus platformele online prin care sunt promovate aceste apartamente sau case vor transmite date despre activitatea gazdelor către autorități. Prin aceste măsuri statul vrea să fiscalizeze mai bine piața închirierilor turistice și să știe exact câte locuințe sunt oferite spre cazare în România.
Citește și:
- 08:53 - Analiză Daniel Udrescu: Fenta urgenței și paradoxul „afectării”. Despre disonanța dintre definiția constituțională și practica tolerată a ordonanțelor de urgență în materie fiscală
- 07:53 - Anca Alexandrescu: ”Pare că am ajuns în două lumi care nu mai pot comunica. Dacă ne lăsăm pradă manipulărilor vom rămâne dezbinați”
- 13:18 - Nouă avocați au trăit minute de groază într-un lift care a căzut în gol. Un scenariu la indigo cu incidentul dramatic de la Ministerul Transporturilor
- 09:07 - Flagrant în Arad: doi bărbați, arestați după ce au fost prinși în timp ce vindeau cocaină
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din Justitie și pe Google News














