Nicușor Dan a promulgat legea care le interzice agresorilor sexuali condamnați să mai lucreze în școli, spitale sau centre de îngrijire

Lege promulgata
Scris deRealitatea din Justitie
Publicat26 mar. 2026, 08:41
Sursărealitatea.net
Președintele Nicușor Dan a promulgat, miercuri, legea prin care agresorii sexuali condamnați, înscriși în Registrul Național al Persoanelor care au comis infracțiuni sexuale, nu mai pot fi angajați sau nu pot desfășura activități de voluntariat în școli, spitale, centre de îngrijire, centre sportive ori în alte instituții, publice sau private, care presupun contact direct cu copii, vârstnici sau persoane vulnerabile.
Citește și
- 15:04Interviu EXCLUSIV Realitatea PLUS: Ana Maria Păcuraru, față în față cu ambasadorul SUA, Darryl Nirenberg
- 13:28Tânăr român, prins în Barcelona cu 139 de telefoane furate. Voia să le transporte în România
- 13:28CCR a respins sesizarea lui Nicușor Dan privind legea cotelor pentru ursul brun. Dublarea numărului de exemplare care pot fi extrase, liberă
- 13:08 Mamă din Galați, reținută la Galați după ce un copil de 2 ani a fost găsit mort în apartament. Ceilalți doi frați sunt în stare gravă
Distribuie articolul
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din Justitie și pe Google News


























