Monica Macovei n-a venit în fața judecătorilor, în dosarul accidentului în care a fost implicată

Monica Macovei
Cum și-a motivat absența fostul ministru al Justiției
Fostul ministru al Justiției, Monica Macovei, a lipsit la un nou termen în dosarul civil privind accidentul pe care l-a provocat în 2022, la Mangalia. Avocatul a transmis instanței că Macovei nu s-a putut prezenta din motive medicale. Fostul ministru a fost deja condamnată, în primă instanță, la șase luni de închisoare cu suspendare.
La Judecătoria Mangalia s-a prezentat, în zori, Constantin Ilie, motociclistul rănit în accident. Acesta a declarat că nu crede că Monica Macovei se va prezenta la proces, potrivit Ziua de Constanța.
Termenul de judecată s-a încheiat rapid, în absența Monicăi Macovei. Instanța a amânat cauza pentru 17 septembrie, când vor fi audiați atât motociclistul, cât și un martor, dar și fostul ministru al Justiției.
Macovei ar vrea să scape și de obligația de a presta muncă în folosul comunității în dosarul în care a fost condamnată definitiv, cu suspendare, pentru accidentul rutier în care a rănit grav un motociclist.
Citește și:
- 09:16 - Caz șocant la banchetul unui liceu din Cluj. Elevă premiantă, transportată la spital după ce ar fi fost „drogată și agresată sexual”
- 20:05 - Ninel Peia: Lecția dronei din Marea Neagră! Avem nevoie de un sistem integrat de apărare asimetrică a Dobrogei și Mării Negre (SIAAD-MN).
- 15:25 - Procurorii din Constanța, anchetă penală în legătură cu explozia dronei în port
- 15:01 - Rețea de trafic de droguri destructurată în București. Peste 20 de suspecți au fost reținuți după zeci de percheziții
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din Justitie și pe Google News














