Guvernul a pus companiile Lukoil din România sub supraveghere extinsă. Ce planuri are cu marile capacități

Guvernul a decis să plaseze mai multe companii din grupul Lukoil
Guvernul a decis să plaseze mai multe companii din grupul Lukoil sub supraveghere extinsă, după ce sancțiunile internaționale aplicate în alte state au început să afecteze și economia locală. Hotărârea a fost publicată în Monitorul Oficial și vizează protejarea pieței energetice și a sectorului combustibililor.
Măsura se aplică unor entități importante din domeniul petrolului și rafinării: Lukoil România S.R.L., Petrotel-Lukoil S.A. (rafinăria din Ploiești), Lukoil Lubricants East Europe S.R.L. și Lukoil Overseas Atash B.V. – Sucursala București. Aceste companii au un rol major în extracția, prelucrarea și distribuția combustibililor în România.
Pentru a monitoriza activitatea lor, Guvernul l-a desemnat pe Ion-Bogdan Bugheanu ca supraveghetor. Acesta va avea acces la documente, ședințe și decizii interne, în conformitate cu legislația privind aplicarea sancțiunilor internaționale.
De la „Mama Rusie” la „Unchiul Sam”. Lukoil a învățat engleza peste noapte și s-a mutat în țara libertății
Executivul susține că această măsură este necesară pentru a preveni eventuale blocaje în aprovizionarea cu combustibili și pentru a proteja stabilitatea pieței energetice, în contextul tensiunilor economice generate de sancțiunile impuse grupului Lukoil la nivel internațional.
Riscă România să fie lovită de o criză a carburanților? Expert în energie: dacă nu se iau urgent măsuri, efectele
Citește și:
- 10:46 - Piedone aruncă bomba despre controlul judiciar în dosarul de braconaj: „Un subofițer a făcut pseudo-procese verbale”
- 10:31 - Donald Trump atacă dur Europa: „A devenit woke. Este slabă și de nerecunoscut”. Țările pe care le-a lăudat
- 08:31 - Zeci de drumuri, blocate din cauza viscolului. A fost emis cod galben, drumarii intervin de urgență - VIDEO
- 15:07 - Analiză integrată finală - Ordonanță de urgență pentru stabilirea unor măsuri referitoare la resursele umane necesare instituțiilor de apărare, ordine publică şi securitate naţională
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din Justitie și pe Google News












