Doi membri ai clanului Cîrpaci, acuzați că au dus un bărbat cu forța în Germania pentru a-l obliga să le doneze un rinichi

Doi membri ai clanului Cîrpaci, acuzați că au dus un bărbat cu forța în Germania pentru a-l obliga să le doneze un rinichi
Doi bărbați considerați apropiați ai cunoscutului clan Cîrpaci sunt acuzați că au răpit un român și l-au dus cu forța în Germania, unde ar fi încercat să îl constrângă să le cedeze un rinichi.
Potrivit anchetatorilor, victima ar fi fost amenințată și presată de cei doi suspecți, care ar fi transportat-o peste graniță pentru a o determina să accepte intervenția medicală.
Procurorii susțin că bărbatul ar fi fost supus unor presiuni constante, inclusiv intimidări și amenințări, pentru a fi convins să accepte prelevarea organului.
Investigația a scos la iveală că totul ar fi pornit de la un conflict între victimă și membrii grupării. În urma acestuia, suspecții ar fi decis să îl ducă în Germania, unde ar fi încercat să organizeze procedura medicală.
Anchetatorii spun că planul a fost descoperit după ce victima a reușit să alerteze autoritățile. Ulterior, polițiștii și procurorii au început o investigație amplă pentru a stabili exact cum s-au desfășurat faptele și dacă au existat și alte persoane implicate în acest caz.
Cei doi suspecți sunt acum cercetați pentru mai multe infracțiuni grave, printre care lipsire de libertate, șantaj și trafic de organe. Dacă vor fi găsiți vinovați, aceștia riscă pedepse severe cu închisoarea.
Autoritățile continuă ancheta pentru a clarifica toate circumstanțele cazului și pentru a stabili dacă rețeaua ar putea avea legături cu alte activități ilegale desfășurate în România sau în alte state europene.
Citește și:
- 21:11 - Ion Cristoiu: „Cel mai important pentru domnul Bolojan este eșecul dezastruos al demonstrației din Piața Victoriei”
- 21:07 - Ilie Bolojan: Am luat act de decizia complet greșită și iresponsabilă a PSD față de România. Voi continua să-mi exercit mandatul – LIVE TEXT
- 20:19 - Fostul ministru al Transporturilor Radu Berceanu, huiduit și evacuat de jandarmi de la manifestația pro-Bolojan din Piața Victoriei
- 19:37 - Lia Olguța Vasilescu, atac devastator la Bolojan: „N‑o fi fost și o oglindă în cămară, să vadă că șobolanul cel mare are o singură sprânceană și se uită încruntat?”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea din Justitie și pe Google News














