Fostul ministru al Sănătății, Sorina Pintea, va merge la închisoare. Curtea de Apel Cluj a menținut, vineri, 6 iunie, pedeapsa de 3 ani și 6 luni de închisoare cu executare pentru luare de mită, după ce a respins apelul acesteia ca nefondat. Decizia este definitivă.
Pintea a fost găsită vinovată că, în perioada decembrie 2019 – februarie 2020, în calitate de manager al Spitalului Județean de Urgență Baia Mare, a pretins și primit mită pentru atribuirea unui contract public. Potrivit DNA, mita reprezenta 7% din valoarea unor lucrări de amenajare a blocului operator, suma totală fiind împărțită în două tranșe: 10.000 de euro și 120.000 de lei.
Fosta ministră a fost prinsă în flagrant în momentul primirii celei de-a doua tranșe.
Pe lângă pedeapsa cu executare, instanța a dispus confiscarea celor 10.000 de euro și interzicerea ocupării unor funcții publice, inclusiv a postului de manager de spital.
Sorina Pintea a ocupat funcția de ministru al Sănătății între ianuarie 2018 și noiembrie 2019.
Sursa: Newsinn